Logo PANS
15 grudnia 2023

O znaczeniu badań w zarządzaniu uczelnią oraz o współpracy ze środowiskami pracodawców – Seminarium podsumowujące udział PANS w Przemyślu w projekcie norweskim RAZEM ZMIENIAMY PRZEMYŚL


Rozwój współpracy publicznej uczelni zawodowej ze środowiskami pracodawców w zakresie dostosowywania oferty prowadzonych i planowanych kierunków studiów do potrzeb gospodarki i rynku pracy na przykładzie PANS w Przemyślu to temat przewodni seminarium, które odbyło się 12 grudnia 2023 roku w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Seminarium stanowiło ostatnie wydarzenie wpisujące się w realizację projektu partnerskiego „Razem zmieniamy Przemyśl”. Projekt ten został sfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Spotkanie moderował dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy PANS, który powitał licznie przybyłych uczestników, w tym m.in.: przedstawicieli lidera projektu „Razem zmieniamy Przemyśl” z Panią Beatą Bielecką, Naczelniczką Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu, przedstawiciela starostwa powiatowego w osobie Pana Jerzego Góralewicza, Sekretarza powiatu, przedstawicieli instytucji rynku pracy z Panią Iwoną Kurcz-Krawiec, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu oraz dyrektorów instytucji sektora opieki medycznej i ochrony zdrowia, dyrektorów szkół ponadpodstawowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, pracodawców, przedstawicieli kadry zarządzającej jednostkami dydaktycznymi PANS oraz członków kierunkowych rad programowych.

Następnie moderator wprowadził zebranych w problematykę seminarium charakteryzując cele projektu „Razem zmieniamy Przemyśl” wiążące się z przeciwdziałaniem niekorzystnym zjawiskom dotykających Przemyśl, takim jak ujemne saldo migracyjne i odpływ ludzi młodych, następnie ukazując zakres działań realizowanych przez PANS, będącą oprócz Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, wiodącym partnerem lidera projektu, którym jest również Urząd Miejski w Przemyślu. Dr S. Solecki podkreślił, iż seminarium stanowi formę podsumowania trzeciego, obok wcześniej zakończonych działań wspierających i promujących kierunki studiów związane z informatyką i bezpieczeństwem, uczelnianego przedsięwzięcia realizowanego w ramach ww. projektu. PANS dzięki uruchomieniu w ramach projektu norweskiego pracowni badań i analiz otoczenia społecznego i gospodarczego pozyskała opartą na rzetelnych i aktualnych danych wiedzę empiryczną, pochodzącą od różnych grup interesariuszy. Wyniki zrealizowanych badań pomogą Uczelni dostosowywać ofertę edukacyjną do wymogów współczesnej gospodarki i rynku pracy. Na koniec dr S. Solecki podziękował wszystkim kluczowym osobom zaangażowanym w realizację działań projektowych, w tym Pani Beacie Bieleckiej, Naczelniczce Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz współpracownikom, Pani Małgorzacie Wałczyńskiej-Gancarz, Kierowniczce Działu Rozwoju i Współpracy PANS, Panu dr. Wojciechowi Broszkiewiczowi, ekspertowi realizującemu badania na zlecenie Uczelni.

Następnie głos zabrał Rektor PANS – dr Paweł Trefler, profesor PANS, oficjalnie otwierając spotkanie. Obecność JM Rektora podkreśliła znaczenie przedsięwzięć projektowych oraz priorytetowość zaangażowania się Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w rozwój współpracy z otoczeniem społecznym oraz gospodarczym.

W części analitycznej seminarium dr Wojciech Broszkiewicz zaprezentował wyniki rocznych badań dotyczących aspiracji i planów edukacyjnych uczniów klas maturalnych, postrzegania PANS w Przemyślu przez nauczycieli i dyrektorów szkół ponadpodstawowych oraz oczekiwań pracodawców wobec kandydatów do zatrudnienia. Wyniki badań ilościowych i jakościowych pokazały, iż ponad połowa uczniów jest zainteresowana kontynuacją nauki i łączeniem jej z pracą. Wśród badanych nauczycieli przeważały pozytywne opinie o ofercie edukacyjnej Uczelni, zaś według pracodawców absolwenci PANS w Przemyślu spełniają oczekiwania stawiane kandydatom do zatrudnienia.

W drugiej części seminarium odbyły się dwie ważne dyskusje panelowe. Pierwsza, zatytułowana „Współpraca Instytutu Nauk Technicznych PANS w Przemyślu ze środowiskiem pracodawców”, skupiała się na dostosowywaniu oferty kształcenia do potrzeb gospodarki i rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem kierunków inżynierskich mechatronika oraz bezpieczeństwo i produkcja żywności. W panelu wzięli udział przedstawiciele renomowanych firm i instytucji: Pani Luiza Powąska, p.o. Prezesa Zakładu Automatyki POLNA S.A., Pan Wit Więch, Prezes zarządu Elderbit Spółka z o.o., Pan Przemysław Bolanowski reprezentujący Fabrykę Aparatury Elektromechanicznej FANINA S.A., Pan Piotr Aksamit, dyrektor przemyskiego oddziału firmy CASTORAMA, oraz Pan dr Adam Woś, wykładowca i członek rady programowej kierunku mechatronika. Dyskusja skoncentrowała się na perspektywach rozwoju lokalnej gospodarki i rynku pracy dla młodych ludzi. Poruszono również kwestie dotyczące efektywnej współpracy między publiczną uczelnią zawodową a przedsiębiorcami. Prelegenci wskazywali jakie kompetencje społeczne i umiejętności są najistotniejsze dla pracodawców poszukujących kandydatów do zatrudnienia i koniecznie powinny być rozwijane u studentów – w ramach kształcenia w PANS.

Drugi panel, zatytułowany „Współpraca Instytutu Ochrony Zdrowia PANS w Przemyślu ze środowiskiem pracodawców”, skupił się na dostosowywaniu oferty kształcenia kierunków związanych z opieką medyczną i ochroną zdrowia do potrzeb współczesnego społeczeństwa. W panelu wzięły udział kluczowe przedstawicielki instytucji edukacyjnych oraz prowadzących działalność opierającą się na zatrudnieniu specjalistycznych kadr w zawodach medycznych: Pani dr n. o zdr. Barbara Stawarz, Dyrektor Naczelny Wojewódzkiego Szpitala im. Ojca Pio w Przemyślu, Pani Marzanna Pelc, Przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku, Pani Jolanta Karpińska-Ciuba, Dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu, Pani Joanna Nowak-Mierzwa, Przełożona Pielęgniarek w Wojewódzkim Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu, Pani Renata Wysocka pielęgniarka oddziałowa w Zakładzie Opiekuńczo-leczniczym CARITAS Archidiecezji Przemyskiej oraz Pani dr Bożena Majchrowicz, Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia PANS. Dyskutowano na temat współpracy Uczelni z instytucjami medycznymi oraz o ich zaangażowaniu w proces doskonalenia kształcenia w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza, a także o potrzebie oraz formach weryfikacji kandydatów zainteresowanych wykonywaniem zawodów medycznych.

Obie dyskusje panelowe dostarczyły cennych spostrzeżeń i propozycji, tworząc platformę do dalszych działań, które będą wspierać przygotowanie zawodowe osób kształcących się w PANS, jak również dopasowanie procesu kształcenia do dynamicznie zmieniających się potrzeb społeczeństwa i gospodarki.

 

Tekst i zdjęcia: Dorota Soroka